Rina Knoeff

Wisseljaren

Een geschiedenis van de overgang

3D omslag van het boek Wisseljaren door Rina Knoeff

In Wisseljaren laat medisch historicus Rina Knoeff zien hoe geschiedenis en cultuur bepalen hoe vrouwen de overgang ervaren. Door de menopauze in deze context te plaatsten hoopt ze vrouwen te helpen beter de overgang door te komen.

Prijsklasse: €15,99 tot €26,50

Wissen

Historica Rina Knoeff schrijft met veel oog voor detail in dit boek over de overgang hoe vrouwen, artsen, echtgenoten en anderen de menopauze in wisselende gedaanten ondergingen en beschreven.

Opvliegers, slaapgebrek, stemmingswisselingen: alle vrouwen krijgen na hun veertigste te maken met hormonale veranderingen, en velen van hen hebben last van de ‘typische’ verschijnselen die daar volgens de medische wereld bij horen. Maar de overgang is geen zuiver medische aangelegenheid. Zij is ook een cultureel fenomeen en verbonden met ideeën over schoonheid, ouderdom en de rol van de vrouw. Klachten zijn ook niet universeel. In het Westen krijgen vrouwen vaak opvliegers, in andere delen van de wereld niet.

Hoe komt dat? Vaak wordt gedacht dat de overgang pas sinds kort de aandacht krijgt die zij verdient. We denken dat vrouwen vroeger niet oud werden en daarom vrijwel nooit in de overgang kwamen, maar niets is minder waar. De overgang is al eeuwenlang onderwerp van discussie.

In dit uiterst boeiende verhaal laat Knoeff zien hoe klachten en symptomen met de tijd veranderden, en hoe geschiedenis en cultuur nog altijd bepalen hoe vrouwen de overgang ervaren.

 

 

 

"Levende lijken en seksloze heksen: ‘Wisseljaren’ toont de denigrerende blik op postmenopauzale vrouwen. Hopelijk maakt Wisseljaren met deze medische geschiedenis de weg vrij voor een ruimere verkenning van deze levensfase. Zoals Greer schrijft: ‘Een van de mythen is dat sommige vrouwen niets bijzonders merken in deze periode. Dat zou echt heel jammer zijn, want het is niet het doel van het leven om niets te voelen.’"

- Trouw - Bespreking van Tanny Dobbelaar 26 september 2026
NRC

Interview met Ellen de Bruin 20 september 2026

‘Eerst was het de baarmoeder, toen de eierstokken en nu zijn het de hormonen. Vrouwen zijn altijd gereduceerd tot hun voortplantingsorganen’ In de loop van de geschiedenis zijn er krankzinnige theorieën verkondigd over de overgang. Rina Knoeff schreef er een boek over. „We denken nu dat de overgang altijd taboe was, maar dat is niet waar.”

Lees het hele interview
de Correspondent

Interview met Lynn Berger 18 september 2026

Is de aandacht voor de overgang toegenomen?
‘We zitten nu in een menopauze-hausse, maar de belangstelling gaat in de geschiedenis voortdurend op en neer. Tijdens de tweede feministische golf waren er veel vrouwen die zeiden: nu hebben we genoeg van al die mannelijke dokters die ons vertellen wat we moeten doen en ons aan de meest vreselijke en experimentele behandelingen hebben onderworpen. Wij zijn niet onze baarmoeder, wij zijn niet onze eierstokken en wij zijn niet onze hormoonhuishouding. Er was wel informatie, bijvoorbeeld in boekjes en in tijdschriften als Libelle en Margriet, maar vrouwen zelf kozen ervoor om het er minder over te hebben.’

Lees het hele interview
Deel dit boek:

Rina Knoeff (1972) is hoogleraar gezondheid en geesteswetenschappen aan de Rijksuniversiteit Groningen. Ze is gespecialiseerd in de geschiedenis van de geneeskunde vanaf de vroegmoderne tijd. Sinds de coronajaren verschijnt zij regelmatig in de media om een historisch licht te werpen op medische onderwerpen.

Lees meer
Uitgave Ebook, Paperback
ISBN 9789463825474 (Ebook)
9789463825122 (Paperback)
Verschijningsdatum 18/09/2026 (Ebook)
22/09/2026 (Paperback)