Etty Hillesum

Drie brieven

3D omslag van het facsimile Drie brieven van Etty Hillesum

Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van Uitgeverij Balans zijn de twee brieven van Etty Hillesum nu beschikbaar in een unieke facsimile van de oorlogspublicatie uit 1943, in een genummerde oplage van tweehonderdvijftig exemplaren. Deze bijzondere heruitgave van de allereerste publicatie van Etty Hillesum onderstreept de betekenis die haar werk voor veel mensen heeft.

 

LET OP: Facsimile bestellingen worden op ma t/m vrij verzonden. Bestelt u in het weekend of op vrijdag na 15:00, wordt uw bestelling de eerst volgende werkdag verwerkt.

55,00

44 op voorraad

Het facsimile verschijnt op 18 augustus en is exclusief verkrijgbaar via de website van Uitgeverij Balans. Het facsimile kost €55 exclusief verzendkosten. Klanten in Nederland kunnen direct een bestelling plaatsen via onze webshop. Klanten in België vragen wij een email te sturen naar info@uitgeverijbalans.nl

De twee lange brieven die Etty Hillesum over het leven in doorgangskamp Westerbork schreef, horen zonder meer tot de indrukwekkendste die in Nederland zijn verschenen. Ze geven een zeldzaam beklemmend en indringend beeld van wat zich binnen de prikkeldraadomheining afspeelde, met op de achtergrond altijd de angst voor de trein, die elke dinsdag vertrok naar het oosten. Deze brieven uit Westerbork werden in het vroege najaar van 1943 door het verzet gepubliceerd in een zogenaamde ‘schuil-editie’, oplage honderd exemplaren, onder de titel Drie brieven. Op de titelpagina stond Drie brieven van den kunstschilder Johannes Baptiste van der Pluym (1843-1912) en het jaartal van verschijnen 1917. Maar halverwege het boekje waren de twee brieven van Etty Hillesum afgedrukt.

Het boekje kostte tien gulden, een flink bedrag in die tijd. De opbrengst werd gebruikt voor hulp aan joodse onderduikers. Binnen een paar dagen tijd waren alle exemplaren verkocht. De uitgave was te danken aan verzetsman, redacteur en journalist David Koning (1920-1971). De grote zeggingskracht van Hillesum, die al tijdens de oorlog werd gezien, is sinds haar dagboeken en brieven in 1981 verschenen overal in de wereld herkend. Wie Twee brieven uit Westerbork leest, vergeet ze nooit meer.

De opbrengsten van deze uitgave komen ten goede aan PEN Nederland, de schrijversvereniging voor vrijheid van meningsuiting en literaire expressie.

Deel dit boek:

Etty Hillesum begon in maart 1942 een dagboek dat eindigde op 13 oktober 1942. Samen met haar ouders en broer Mischa werd zij op 7 september 1943 op transport gesteld naar Auschwitz. Uit de trein gooide ze haar laatste brieven. Etty en haar familie zijn kort na aankomst in het kamp vermoord.

Lees meer
Verschijnt 18-08-2026
Verschijningsdatum 18-08-2026